Háromfázisú elektromos motor: 1AL-132M-8, 3 kW
| Alapvető műszaki adatok | |
| Motortípus | 1AL-132M-8 |
| Névleges teljesítmény (kW) | 3 |
| Vázméret (mm) | 132 |
| Pólusok száma | 8 |
| Névleges fordulatszám (ford./perc) | 710 |
| Frekvencia (Hz) | 50 |
| Elektromos paraméterek | |
| Névleges feszültség (V) | 230/400 |
| Kapcsolás | △/Y |
| Névleges áram 230 V (A) | 12,87 |
| Névleges áram 400 V (A) | 7,4 |
| Hatásfok 100%-os terhelésnél (%) | 80 |
| Teljesítménytényező 100%-os terhelésnél | 0,73 |
| Indítási és nyomatékjellemzők | |
| Indítónyomaték aránya (LRT/RLT) | 2,0 |
| Billenőnyomaték aránya (BDT/RLT) | 1,8 |
| Indítóáram aránya (LRA/RLA) | 6,0 |
| Rotor tehetetlenségi nyomatéka (kg·m²) | 0,0395 |
| Alkalmazandó szabványok | |
| Specifikáció | IEC60034-1 |
| Vizsgálat | IEC60034-2 |
| Zaj | IEC60034-9 |
| Rezgés | IEC60034-14 |
| Szerkezeti és üzemi adatok | |
| Beépítési forma | B3, B5, B14, B14B, B34, B35 |
| Üzemmód | S1 (S2, S3, S4 – S9 opcionális) |
| Terheléstípus | Parabolikus vagy lineáris görbe |
| Védettségi fokozat | IP55 |
| Szigetelési osztály | F |
| Hőmérséklet-emelkedési osztály | B |
| Hűtési mód | IC411 |
| Indítási mód | DOL, VFD, lágyindító |
| Forgásirány | Mindkettő |
| Rezgés (mm/s) | 2,8 |
| Kábelbevezetések | 2-M32X1.5 |
| Üzemi feltételek | |
| Környezeti hőmérséklet-tartomány | +65°C |
| Maximális telepítési magasság | legfeljebb 1000 m |
| Csomagolás és méretek | |
| Csomagolási méretek (mm) | 540*310*340 |
| Csomagtömeg (kg) | 45 |
| Csapágyak és kenés | |
| DE/NDE csapágyak | 6308-2Z/6308-2Z |
| Kenőanyag | 2. számú lítiumbázisú kenőzsír (hőmérsékleti osztály) |
Szilárd alap lassú fordulatú, szabályos munkaciklusú technológiákhoz
Az 1AL-132M-8 villanymotor olyan üzemekhez készült, ahol a hajtást nem a fordulatszám, hanem a stabilitás, a nyugodt járás és a hosszú ideig tartó egyenletes működés képessége alapján értékelik. A 3 kW teljesítmény 710 ford./perc névleges fordulatszámon ezt a 8 pólusú modellt alkalmassá teszi olyan technológiákhoz, ahol az anyagot szabályos ütemben mozgatják, keverik, keringetik vagy adagolják. Ez a karakter ideális csigás szállítókhoz, szalagos vonalakhoz, keverőegységekhez, keringetőszivattyúkhoz, szellőztetőegységekhez, elszívókarokhoz, válogatóasztalokhoz, töltősorokhoz, lassú forgóegységekhez és csomagolástechnikai munkamodulokhoz. Ezekben a folyamatokban nagyon fontos, hogy a hajtás ne kényszerítse hirtelen reakciókra a technológiát, hanem segítsen fenntartani a kiegyensúlyozott munkaritmust.
Beépítés, mechanikai rögzítés és elhelyezés a gépben
A modell 132 mm-es tengelymagasságot használ, ezért alkalmas oda, ahol már robusztusabb rögzítési alap és biztos teljesítményátvitel szükséges a csatlakozó mechanikához. Ez a méret jól illik erősebb felépítésű gépekhez, hosszabb szállítópályákhoz, nagyobb keverőtartályokhoz, szivattyúkörökhöz vagy szellőztetőegységekhez, ahol a stabil működést megfelelő teljesítménytartalékkal kell kombinálni. A DE és NDE oldali 6308-2Z csapágyazás támogatja a sima forgást, a 2,8 mm/s rezgéssebesség A osztályban pedig hozzájárul a kiegyensúlyozott viselkedéshez tengelykapcsolóhoz, szíjtárcsához vagy más erőátviteli elemhez csatlakoztatva. A fél reteszes kiegyensúlyozás megfelel a szokásos ipari szerelésnek, a motor pedig mindkét irányban foroghat, ami megkönnyíti a különféle gépegységekbe történő integrálást felesleges tervezési korlátozások nélkül.
Kezelésnél, tárolásnál és szállításnál hasznosak az 540 × 310 × 340 mm csomagolási méretek és a 45 kg csomagolt tömeg. A kivitel 2-M32X1.5 kábelbevezetést tartalmaz, ezért az elektromos csatlakozás a szokásos ipari szabvány szerint előkészíthető. A rotor 0,0395 kg·m² tehetetlenségi nyomatéka kiegyensúlyozott reakciót támogat indításkor és az üzemállapot változásakor is, ami különösen fontos ott, ahol a berendezés a munkaciklus több fázisán halad keresztül.
A teljesítmény és a fordulatszám jelentősége konkrét folyamatokban
3 kW teljesítménnyel és 710 ford./perc fordulatszámmal ez a hajtás természetesen illik a simább teljesítményátvitelt igénylő folyamatokhoz. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy tartálytartalom keverésekor könnyebb fenntartani a közeg szabályos mozgását, szállítószalagon az anyag nyugodtabb ütemben halad, töltősoron könnyebb stabilizálni az egyes lépések folytonosságát, ventilátor- vagy szivattyúegységnél pedig egyenletes üzemmód tartható fenn szükségtelenül hirtelen változások nélkül. Ezért a modell jól illik hosszú napi üzemidejű technológiákhoz is, ahol fontos az ismételhetőség, az egyenletes terhelés és a megbízható reakció minden újabb indításkor.
A névleges nyomatékhoz viszonyított 2,0-es indítónyomaték-arány szilárd alapot ad az induláshoz. Az 1,8-as billenőnyomaték-arány segít kezelni a munkaközeg ellenállásának szokásos változásait, a 6,0-os indítóáram-arány pedig fontos az elektromos indítás és a védelem helyes tervezésénél. Ciklikus technológiákban ez azt jelenti, hogy a motor olyan berendezéseknél is használható, amelyek egy műszak alatt ismételten indulnak, ahol a terhelés a folyamat fázisa szerint változik, vagy ahol biztos indulás szükséges túlzott mechanikai ütés nélkül. A modell parabolikus vagy lineáris terhelési karakterisztikára készült, ezért sok olyan ipari alkalmazásban jól használható, ahol az ellenállás sima vagy szabályosan eloszló.
Elektromos csatlakoztatás és üzemi tartósság
Az 1AL-132M-8 villanymotor 230/400 V tápellátásra, 50 Hz frekvenciára és delta/csillag kapcsolásra készült. A névleges áram 12,87 A 230 V-on és 7,4 A 400 V-on, ami egyértelmű alapot ad a biztosítékok, kontaktorok és a vezérlőszekrény védelmi elemeinek méretezéséhez. A motor alkalmas DOL indításra, frekvenciaváltós vezérlésre és lágyindítóval történő használatra. Ez az egyszerű önálló gépektől egészen azokig a technológiákig bővíti az alkalmazási lehetőségeket, ahol kíméletesebb indulásra vagy a munkasebesség szabályozására van szükség. Ilyen megoldás praktikus érzékenyebb termékátadású szállítási útvonalakon, anyagadagolásnál, változó ellenállású keverésnél vagy keringető körökben, ahol az egész rendszer indítását ésszerűen kell beállítani.
A mindennapi üzemhez a környezeti védelem is fontos. Az IP55 védettség segít megóvni a motort poros, nedves és normál ipari szennyeződésű körülmények között. Az IC411 hűtés támogatja a hőelvezetést normál terhelés mellett, az F szigetelési osztály és a B hőmérséklet-emelkedés együtt pedig megfelelő termikus alapot biztosít a rendszeres, hosszú távú működéshez. Az 1,0 szerviztényező szabványos ipari használatnak felel meg. Az S1, S2, S3 és S4-S9 üzemmódok rendelkezésre állnak, így a motor folyamatos és ismétlődő munkaciklusokban egyaránt használható. A felhasználás legfeljebb +65 °C környezeti hőmérsékletre és 1000 m magasságra készült. A 64 dB(A) zajszint nyugodt működést támogat olyan csarnokokban, ahol több gép dolgozik egymás mellett.
A modell az 1AL OPTIMAL sorozathoz tartozik, amely professzionális, alumíniumházas VYBO Electric kisfeszültségű motorokat jelent széles körű ipari felhasználásra. Az 1AL-132M-8 villanymotor szilárd mechanikai alapot, kiegyensúlyozott 8 pólusú működést és olyan paramétereket kínál, amelyek ott ésszerűek, ahol a technológiának az egész üzem során nyugodtan, megbízhatóan és felesleges ingadozások nélkül kell működnie.





