Háromfázisú elektromos motor: 1AL-100L2-8, 1,1 kW
| Alapvető műszaki adatok | |
| Motortípus | 1AL-100L2-8 |
| Névleges teljesítmény (kW) | 1,1 |
| Vázméret (mm) | 100 |
| Pólusok száma | 8 |
| Névleges fordulatszám (ford./perc) | 680 |
| Frekvencia (Hz) | 50 |
| Elektromos paraméterek | |
| Névleges feszültség (V) | 230/400 |
| Kapcsolás | △/Y |
| Névleges áram 230 V (A) | 5,56 |
| Névleges áram 400 V (A) | 3,2 |
| Hatásfok 100%-os terhelésnél (%) | 72 |
| Teljesítménytényező 100%-os terhelésnél | 0,69 |
| Indítási és nyomatékjellemzők | |
| Indítónyomaték aránya (LRT/RLT) | 2,0 |
| Billenőnyomaték aránya (BDT/RLT) | 1,8 |
| Indítóáram aránya (LRA/RLA) | 5,0 |
| Rotor tehetetlenségi nyomatéka (kg·m²) | 0,011 |
| Alkalmazandó szabványok | |
| Specifikáció | IEC60034-1 |
| Vizsgálat | IEC60034-2 |
| Zaj | IEC60034-9 |
| Rezgés | IEC60034-14 |
| Szerkezeti és üzemi adatok | |
| Beépítési forma | B3, B5, B14, B14B, B34, B35 |
| Üzemmód | S1 (S2, S3, S4 – S9 opcionális) |
| Terheléstípus | Parabolikus vagy lineáris görbe |
| Védettségi fokozat | IP55 |
| Szigetelési osztály | F |
| Hőmérséklet-emelkedési osztály | B |
| Hűtési mód | IC411 |
| Indítási mód | DOL, VFD, lágyindító |
| Forgásirány | Mindkettő |
| Rezgés (mm/s) | 2,8 |
| Kábelbevezetések | 2-M25X1.5 |
| Üzemi feltételek | |
| Környezeti hőmérséklet-tartomány | +65°C |
| Maximális telepítési magasság | legfeljebb 1000 m |
| Csomagolás és méretek | |
| Csomagolási méretek (mm) | 405*230*295 |
| Csomagtömeg (kg) | 25 |
| Csapágyak és kenés | |
| DE/NDE csapágyak | 6206-2Z/6206-2Z |
| Kenőanyag | 2. számú lítiumbázisú kenőzsír (hőmérsékleti osztály) |
Amikor a hajtásnak a tápellátáshoz és az alkalmazáshoz egyaránt illeszkednie kell
Az 1AL-100L2-8 villanymotor 8 pólusú modell 1,1 kW teljesítménnyel, 680 ford./perc névleges fordulatszámmal és 230/400 V tápellátással 50 Hz frekvencián. Ez a motortípus ott ésszerű, ahol a mozgásnak egyenletesnek, jól szabályozhatónak és hosszú távon megbízhatóan következetesnek kell lennie. A gyakorlatban nem nagy fordulatszámú hajtásról van szó, hanem olyan technológiák megoldásáról, amelyek rendszeres munkaritmust igényelnek szükségtelenül hirtelen reakciók nélkül. Ez a viselkedés előnyös szállítószalagoknál, adagolócsigáknál, könnyű és közepes terhelésű keverőknél, keringetőszivattyúknál, szárítómoduloknál, ventilátoregységeknél, válogatóasztaloknál, forgó munkaegységeknél, töltőgépeknél és anyag lassabb feltekercselésénél is. Ezekben a feladatokban fontos, hogy a motor ne kényszerítsen durva indulást a mechanizmusra, hanem olyan működést tartson fenn, amely egyenletesen továbbadódik az egész gépre.
Tápellátás, áram és integráció a technológiába
A modell elektromos oldala úgy készült, hogy természetesen integrálható legyen egy szabványos ipari hálózatba. A delta/Y kapcsolás 230/400 V mellett egyszerűsíti a tápellátás tervezését, az 5,56 A 230 V-on és 3,2 A 400 V-on névleges áram pedig egyértelmű alapot ad a tervezőnek és a szerviztechnikusnak a védelem, kapcsolókészülékek és biztosítás kiválasztásához. Ez különösen fontos olyan gépeknél, amelyeket hosszadalmas beállítás nélkül helyeznek üzembe, és gyorsan át kell térniük a telepítésből a működési állapotba. A motor alkalmas DOL indításra, frekvenciaváltós vezérlésre és lágyindítóval történő használatra. Ennek köszönhetően egyszerű önálló alkalmazásban és olyan technológiában is használható, ahol kíméletesebb indításra vagy a munkatempó folyamat szerinti beállítására van szükség. Töltésnél, keverésnél, adagolásnál vagy szabályos ciklusú szállítósorokon ez segít úgy beállítani a működést, hogy összhangban legyen a mechanikai rendszerrel és a következő műveletekkel.
Éppen itt válik láthatóvá az 1AL OPTIMAL sorozat gyakorlati jelentősége. Professzionális, alumíniumházas VYBO Electric kisfeszültségű villanymotorokról van szó, amelyeket szabványos és igényesebb üzemekhez terveztek, a gyors üzembe helyezésre és a jó ipari kompatibilitásra helyezve a hangsúlyt.
Indítás, nyomaték és viselkedés ismétlődő ciklusokban
680 ford./perc névleges fordulatszám mellett a motor olyan folyamatokhoz alkalmas, ahol a teljesítmény egyenletesen, nagy dinamikai igény nélkül kerül átadásra. A névleges nyomatékhoz viszonyított 2,0-es indítónyomaték-arány biztos alapot ad az indításhoz. Az 1,8-as billenőnyomaték-arány segít kezelni az üzem közbeni szokásos ellenállásváltozásokat, az 5,0-ös indítóáram-arány pedig fontos az elektromos indítás tervezésénél. Ezeknek az adatoknak konkrét hatásuk van az olyan berendezésekre, amelyek egy műszak alatt többször indulnak vagy szabályos termelési ciklusban működnek. Adagolóegységnél ez kiszámítható anyagindítást jelent. Szivattyúnál vagy ventilátornál egyenletesebb felfutást, a rendszer szükségtelenül hirtelen terhelése nélkül. Szállítószalagnál vagy forgóasztalnál könnyebb fenntartani a sima mozgásátvitelt.
A motor parabolikus vagy lineáris terhelési karakterisztikára készült, ami sok tipikus ipari alkalmazásban szélesíti a használhatóságát. Jól használható ott, ahol a terhelés fokozatosan nő, illetve ahol az egész üzem során szabályos tartományban marad. Az 1,1 kW teljesítmény itt nem pusztán katalógusadat. Valós használatban stabil alapot jelent azoknak a technológiáknak, amelyeknek naponta sok órán át megbízhatóan kell működniük, miközben megőrzik nyugodt üzemi karakterüket.
Védelem, hőterhelés és üzemi feltételek
Ipari környezetben az is számít, hogyan viseli a motor a port, a nedvességet és a hosszabb üzemidőt. A modell IP55 védettséggel rendelkezik, ezért alkalmas a szokásos termelési körülményekre, ahol a hajtás ipari szennyeződésekkel és légköri párával találkozik. Az IC411 hűtés normál terhelésnél biztosítja a hőelvezetést, az F szigetelési osztály és a B hőmérséklet-emelkedés együtt pedig megfelelő termikus tartalékot ad a rendszeres, hosszú távú működéshez. Az 1,0 szerviztényező szabványos ipari használatnak felel meg. Az S1, S2, S3 és S4-S9 üzemmódok lehetővé teszik a folyamatos működést és a szakaszos terhelésű ciklikus folyamatokat is. A használat legfeljebb +65 °C környezeti hőmérsékletre és 1000 m magasságra készült. Az 59 dB(A) zajszint kulturált működést támogat olyan csarnokokban, ahol több technológia dolgozik egymás mellett, vagy a kezelő közelebb tartózkodik a géphez.
Mechanikai kialakítás és praktikus szerelési részletek
A 100 mm-es keretméret jó egyensúlyt teremt a kompakt beépítési hely és a gépbe történő biztos mechanikai integráció között. A DE és NDE oldali 6206-2Z csapágyak stabilan támasztják a rotort, a 2,8 mm/s rezgéssebesség A osztályban pedig hozzájárul a kiegyensúlyozott működéshez szíjtárcsához, tengelykapcsolóhoz vagy más erőátviteli elemhez csatlakoztatva. A motor mindkét irányban foroghat, a fél reteszes kiegyensúlyozás pedig megfelel a szabványos ipari szerelésnek. A rotor 0,011 kg·m² tehetetlenségi nyomatéka segít az ésszerű reakció fenntartásában indításkor és üzemállapot-váltáskor. A kivitel 2-M25X1.5 kábelbevezetést tartalmaz. Kezelésnél és logisztikában hasznosak a 405 × 230 × 295 mm csomagolási méretek és a 25 kg csomagolt tömeg. A csapágyazás 2. számú lítiumbázisú zsírt használ.
Az 1AL-100L2-8 villanymotor olyan üzemekhez alkalmas, ahol az elektromos csatlakozásnak rendezettnek, az indításnak stabilnak, a mechanikai rendszernek pedig nyugodtnak és következetesnek kell lennie. Egyesíti a 8 pólusú kialakítást, a 100 mm-es keretet, az IP55 védelmet és a mindennapi ipari használatra kész konstrukciót.





